logo

Zarządzanie czesem w gospodarstwie domowym


Gdzieś tak 10 lat temu w czasopismach prorodzinnych wyczytałam, że prowadzenie domu to problem dla mam tak do 3-go dziecka. Pojawienie się na świecie 4-tego powoduje sprawne poukładanie spraw na swoich miejscach...
Moja 4-ta Córeczka wkrótce ukończy roczek. Mój największy kłopot to czas, który gdzieś bokami mi wycieka, a wciąż w mojej hierarchii wartości potrzeby dzieci są ważniejsze niż bieganie ze szmatą po domu i szorowanie go do połysku. Doświadczam też tego, że dużo trudniej jest gospodarowac czasem, gdy jest się mamą na pełnym etacie.
Od dłuższego już czasu szukam informacji o gospodarowaniu czasem w domu: ergonomicznym układaniu rozkładu zajęc oraz możliwie najsprawniejszym tych zajęc wykonywaniu. Poniżej postarałam się uporządkowac zgromadzone dotąd informacje, głównie z internetu, ale też kilka ciekawych wskazówek znalazłam w grudniowym numerze czasopisma „List do Pani”.  

Urządzenia oszczędzające czas:
Zmywarka, mikrofala, blender, parowar/kombiwar + mąż  
Pies do wylizywania resztek z podłogi (przy małych dzieciach ).
Proszę o opinie (sprawdzone) o urządzeniu Thermomix.

Planowanie

Planowanie warto zacząć od zastanowienia się, co (czasowo lub na stałe) sobie odpuszczam, lub wykonuję sporadycznie. Dla mnie jest to prasowanie, które zastępowane jest przez dodawanie do pralki płynu do płukania i staranne rozwieszanie wartościowych rzeczy do wyschnięcia (np. koszul męskich na wieszakach). Wyrzuciłam ze swojej szafy i nie kupuję rzeczy, które szybko się mną i bez wyprasowania wyglądają kiepsko. Ktoś inny zrezygnował z mopowania.
Następnie starac się załatwiać różne sprawy przy okazji – bez „pustych przebiegów”. Obmyślając wyjście z domu łączyc różne potrzeby: przemyślana trasa i kolejność czynności.  Uwaga! Pamiętaj, że wydłuża to czas pokonania trasy.

Tygodniowy rozkład zajęć
Wersja I:
Poniedziałek, środa, piątek – odkurzanie + ewentualne mycie podłogi,
Wtorek- ścieranie kurzy + mycie luster,
Czwartek- sprzątanie łazienki,
Weekend- zakupy + pranie.
Wersja II:
Poniedziałek lub wtorek – prasowanie,
Środa i sobota dokładne sprzątanie,
Piątek / sobota – pranie.

Gotowanie i zakupy

Mama z rodziny wielodzietnej polecała gotowanie w parowarze. Ona w ten sposób za jednym zamachem ma przygotowany cały obiad.
Wersja I
Gotowanie raz na 2 dni wykorzystując ten sam produkt główny, np: ryż (I zapiekanka, II zupa pomidorowa), makaron (I spagetti, II zapiekanka z makaronem).
Wersja II
Zakupy w megasamie/hurtowni raz w tygodniu wcześnie rano (mało ludzi, pusty parking, szybko przy kasie) .
Gotowanie raz na 2 dni (podwójna porcja i mrożenie).
Wersja III
Duże zakupy raz w miesiącu (mleko kartonowe, woda, puszki, płatki śniedaniowe, mięso) – potrzeba dużo miejsca do przechowywania.
Raz w tygodniu rozpisać plan obiadów na tydzień. Codziennie sprawdzam, co można zrobić z tego, co mam w domu, ewentualnie robię konieczne, drobne zakupy.
W szbkim zrobieniu zakupów pomaga przygotowana lista. Czy ktoś ma taką „żelazną”?

Jeszcze o zakupach: planować z wyprzedzeniem zakup droższych przedmiotów czekając na wyprzedaż (np. sprzęty AGD na przełomie styczni/lutego) lub poza sezonem, jeśli jest szansa, że cena spadnie.
Dobrym pomysłem jest kupowanie na zapas prezentów dla bliskich, gdy coś w ich guście się trafi.

Porządki
Powtarzające się hasło: „sprzątanie na bieżąco” niewiele mi mówi...
Bardzo konkretne hasło: jak tylko masz chwilkę- zrób jedną drobną rzecz.
Pomoc domowa – na jaką tylko mnie stać- gorąco polecam. Nie traktujmy jej jak luksus, szczególnie gdy w domu jest kilkoro dzieci w wieku poniżej 10 lat. Błogosławiona, której pomoże Mama lub inna osoba z Rodziny!

Przy dużym bałaganie:
1.    wyrzuć połowę rzeczy na śmietnik (może coś się nadaje na cele charytatywne? Np. ubranka po dzieciach do domu samotnej matki)
2.    zastanów się, co nie ma swojego stałego miejsca i jest podrzucane byle gdzie i to zmień: może potrzebne są nowe miejsca, np. półki, duża szafa?
Codziennie:
1.    chodzić z batem za każdym bałaganiącym domownikiem (sic! Ciekawe jak dużo czasu zabiera wytresowanie wszystkich?)
2.    starać się wszystko odkładać na miejsce, aby było mniej sprzątania.

Inne prace domowe
Zbyt przeschniętą odzież uprasuje sie szybciej, jesli prasowanie zaplanujemy po wzięciu prysznica, a przed korzystaniem z kąpieli powiesimy ją w łazience.
Podłoga szybciej wyschnie, jeśli wymopujemy ją gorącą wodą.
Zmywanie, zapieranie, reperowanie ubrań, prasowanie, dzierganie, segregowanie dokumentów, malowanie paznokci -można wykonywac słuchając radia czy oglądając TV/DVD.
Żyj bez telewizji! To bardzo oszczędza czas. Jeszcze przed ślubem podjęliśmy decyzję o niekupowaniu telewizora i udaje nam się to już ponad 17 lat. Wcale za nim nie tęskinimy. Znajomi pozbyli się telewizora – najlepiej oddac go do szpitala lub domu pomocy społecznej. Ostatecznie wyprowadźcie odbiornik TV do sypialni rodziców. Tam będzie gościem, a nie domownikiem .
Korzystny dla czasu jest wyraźny choć nie sztywny podział obowiązków. Podobno kartka z rozpiską „dyżurów” potrafi działać cuda! Mniejsze dzieci chętniej włączają się w prace domowe. A większe więcej potrafią. Uczyńmy je PEŁNOSPRAWNYMI w domowych zajęciach. To najlepsze lekcje z przygotowania do życia w rodzinie.
Przelewy realizujmy przez internet.
Zakupy przez internet równiez oszczędzają czas.
Warto na poczcie zostawic polecenie wrzucania do skrzynki listów poleconych.

Dla Mam poracujących na dwóch etatach

Zastanów się, jak wykorzystasz czas z pracy i do pracy: rozmowa z dzieckiem (szkoła przedszkole blisko Twojej pracy), zakupy ???
Ktoś napisał: sprawy typu: zadzwoń, zapytaj, odpowiedz na maila, poproś o ofertę, przelewy, lista zakupów i zakupy przez internet– zrób w pracy. Ja dodam: o ile nie będzie to ze stratą dla wykonywanej zarobkowo pracy. Bądź uczciwa.

Czekam na inne informacje i doświadczenia. Może też ktoś z Was nie pożałował (jak ja) pieniędzy na poradnik dotyczący oszczędności czasu w domu, który został wydany jakieś 10 lat temu, który widziałam w megasamie HIT?

 

Kalendarz

« < Czerwiec 2024 > »
P W Ś C P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kram

 

 

Wspierają nas

Facebook


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Themes, hosting. Valid XHTML and CSS.